След Тотнъм-Ливърпул – стила, класата на Ливърпул, които постепенно вдигат летвата на отбора

Хората казват, че Хари Кейн и Тотнъм са уморени, обаче Ливърпул не е. Мърсисайци изглеждат като отбор, който иска да компенсира загубеното време. Червените играят като тим, който 28 години не е ставал шампион, но отчаяно иска те да не набъбнат на 29. През миналия сезон на „Уембли“ Тотнъм ги разби с 4:1. Този път обаче Ливърпул спечели, при това със стил и невероятна лекота. Резултатът 2:1 може да не подсказва това, но мочетата на Юрген Клоп завладяха своя опонен с класа, убеденост и енергия.
Домакинските фенове изпитваха истински ужас, когато Ливърпул нахлуваше в половината на Тотнъм с невероятна бързина и прецизност, което свидетелства, че червените просто са друга класа. Мърсисайдци имат пет победи от първите си 5 мача в първенството, а този успех повече от всеки друг показва, че тимът е сериозен в намеренията. Това, разбира се, не онзачава, че със сигурност Ливърпул ще спечели титлата, но предизвикателството е отправено. ПРи това хората на Клоп го направиха, без да използват талисмана си от миналата кампания Мохамед Салах, който все още не е достигнал оптималната форма. Египтянинът пропусна няколко добри положения, но като цяло Ливърпул просто имаше твърде много оръжия, с които да нарани шпорите. Садио Мане бе по-бърз от вятъра за пореден път, Джеймс Милнър бе брилянтен в средата на терена, а целият отбор бе изключително стабилен в защита.
Тези, които се прсимиват на сушата без титла на червените, трябва да започнат сериозно да се притесняват. Манчестър Сити и Челси също изглеждат впечатляващо, но всеки мач на Ливърпул през кампанията е изявление за намерение. Този път не изглеждат като отбор, който ще избледнее. Без контузения Деле Али Тотнъм не атакуваше уверено. А липсата на Юго Лорис доказа, че им липса обичайната стабилност в защита. Ерик Дайър изглеждаше неловко в средата на терена, а Ливърпъул пое инициативата от самото начало на срещата. Още в първата минута гостите помислиха, че са повели. Фирмино засече центриране на Милнър и топката спря в мрежата. Но Мане замахна точно пред вратаря и въпреки че не докосна топката, влияеше на играта и попадението бе отменено заради засада. Това трябва да е незабавно предубреждение за лондончани, но те не реагираха, Ливърпул ги натисна яростно,а момчетата на Почетино бяха неспособни на отговорят. Шпорите бяха далеч от най-добрата си светлина и ако червените бяха малко по-клинични в звършващата фаза, мачът можеше да е приключил още до почивката. Домакините бяха небрежни прекалено често правеха грешки най-вече в в средата на терена, което позволяваше на Ливърпул а организира ултрабързи контри. При две от тях Салах и Мане пропуснаха чудесните възможности да открият резултата. Но 6 минути преди края на първата част мърсисайдци оттбелязаха попадението, което заслужаваха заради своята непримиримост. Милнър центрира от корнер, а резервният вратар на шпорите Ворм се опита да боксира, но беше разсеян от присъствието на Ван Дайк пред него и не се прави. Кълбото се озова в Дайър на далчната греда, който изчисти, но прекалено слабо и Вайналдум с глава се разписа. Това беше първият гол на холандския халф във Висшата лига, който отбелязва при гостуване, а няколко секунди по-ксно той профука чудесен шанс да удвои сметката си.
Ливърпул започна ярко второто полуврем. Тотнъм имаше късмет след удари на Салах и Мане, а хората на „Уембли“ бяха ужасени от превъзходството на мърсисайдци. И в 54 минута всичко бе решено. Мане се впусна по лявото крило, а бързината му го отведе до аутлинията. Сенегалецът центрира, топката рикошира от Вертонген и се промъкна между ръцете на Ворм, а на точното място в точния момент бе Фирмино. След попдението червените проуснаха още половин дузина добри възможности, а Клоп клатешеглава раздразнено. В допълнителното време Ламела върна един гол, но победата на гостите в нито един момент не бе поставена под съмнение. Това е най-дборият старт на червените от 28 години насам. Те само два пъти са започвали с пет поредни успеха в елита – 1978/79 ходина и 1990/1991 година. Ливърпул продължава по шампионски график и марширува смело към короната !

Публикувано в Ежедневие Новини Спорт. Постоянна връзка.